Całkowita wymiana stawu biodrowego
Kiedy odczuwasz przewlekły uciążliwy ból biodra, masz problemy z jego ruchomością, a dotychczasowe leczenie nie przynosi poprawy. Powinieneś zgłosić się do lekarza ortopedy, jeśli na podstawie badania klinicznego i badań obrazowych np. zdj. RTG ustali on, że przyczyną dolegliwości jest zwyrodnienie stawu może zaproponować Ci leczenie nieoperacyjne.
Jeśli leczenie nieoperacyjne takie jak fizyko i farmakoterapia, ograniczanie czynników szkodliwych (nadwaga, przeciążanie stawów związanych ze sportem wyczynowym lub pracą zawodową), stosowanie wygodnego miękkiego obuwia oraz kul nie przynosi poprawy jakim jest zmniejszenie dolegliwości bólowych pozostaje leczenie operacyjne.
Możliwości leczenia operacyjnego:
- U młodych z widocznymi zamianami dysplastycznymi potrójna osteotomia berneńska (Ganza).
- Procedury małoinwazyjne wymiany stawu biodrowego takie jak kapoplastyka (protezy powierzchniowe) oraz kapoplastyka z częściową resekcją głowy kości udowej np. BMHR – obecnie rzadko stosowana.
- Protezoplastyka z użycie protez krótkotrzpieniowych pozwala na ograniczenie resekcji własnej zdrowej kości do niezbędnego minimum.
- Małoinwazyjne dojścia operacyjne.
- Protezoplastyka przy pomocy protez anatomicznych.
- Klasyczna protezoplastyka bezcementowa i cementowana.
- Usztywnienie stawu biodrowego (obecnie rzadko stosowana).
Jeśli Twój lekarz ortopeda na podstawie zdjęć RTG i badania klinicznego zakwalifikuje Cię do wymiany stawu biodrowego zostaniesz wpisany na listę oczekujących – tzw. kolejkę oczekujących (w przypadku zabiegu finansowanego przez NFZ). O terminie zabiegu operacyjnego zostaniesz poinformowany telefonicznie lub listownie. W przypadku zabiegu finansowanego przez pacjenta oczekiwanie uzależnione jest tylko koniecznością przygotowania chorego do zabiegu.
W przypadku wymiany stawu podczas operacji własne zniszczone powierzchnie stawowe zostaną usunięte i zastąpione sztucznymi czyli protezą. Dzięki temu zabiegowi możliwa jest znaczna redukcja lub całkowite zniesienie bólu, zmniejszenie różnicy długości kończyn dolnych, poprawa ruchomości stawu oraz wydolności chodu a przez to również ogólnej wydolności.
Ostateczny wynik odległy zależy w dużym stopniu od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, przykurczów i jakości tkanki kostnej, dlatego nie jest wskazane zbyt długie zwlekanie z leczeniem operacyjnym.
Chcę żebyś miał(a) świadomość, że szybki powrót do zdrowia w dużym stopniu zależy od Ciebie i powinieneś być tak sprawny jak to tylko możliwe. Przygotowania należy rozpocząć kilka miesięcy przed zabiegiem. Aktywność fizyczna taka jak pływanie, spacerowanie, jazda na rowerze utrzyma twoje mięśnie, kości i stawy w lepszym stanie i po leczeniu operacyjnym pozwoli na szybką rehabilitację i powrót do czynności życia codziennego.
Bardzo istotne jest abyś był świadomy co to jest wymiana stawu biodrowego i jakie daje korzyści ale również, że posiada swoje ograniczenia i zagrożenia.
U większości chorych wymiana stawu daje zdecydowane zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę zakresu ruchów znacznie poprawiając komfort życia i umożliwiając powrót do aktywności życiowych, które były ograniczone z powodu zwyrodnienia. Jednakże po wymianie stawu biodrowego nie będziesz mógł powrócić np. do ciężkiej pracy fizycznej czy uprawiania sportów wymagających znacznego obciążania sztucznego stawu takich jak skakanie, bieganie
Powinieneś sobie zdawać sprawę z tego, że odpowiednie użytkowanie sztucznego stawu może znacznie wydłużyć czas jego prawidłowej pracy bez bólu, przykurczu i skrócenia kończyny więcej.