35-205 Rzeszów, ul. Dukielska 4/1L +48602191974
0

Ćwiczenia po wymianie stawu biodrowego

SAMODZIELNE ĆWICZENIA PO CAŁKOWITEJ WYMIANIE STAWU BIODROWEGO.

Regularne ćwiczenia fizyczne po całkowitej wymianie stawu biodrowego są bardzo ważne. Jeśli chcesz, aby twój nowy staw biodrowy pracował dobrze powinieneś ćwiczyć przynajmniej dwa – trzy razy dziennie.

Ćwicz codziennie na płaskim twardym podłożu. Stosuj tylko ćwiczenia zalecone Ci przez rehabilitanta. Powtarzaj ćwiczenia stopniowo zwiększając ich intensywność tak szybko jak jesteś w stanie to tolerować. Pamiętaj aby nie powstrzymywać oddechu podczas ćwiczeń.

1. Połóż się na plecach ze zwiniętym kocem podłożonym pod twoje kolano. Napinaj powoli mięśnie uda i wyprostuj kolano cały czas opierając go na zwiniętym kocu następnie utrzymuj wyprostowaną nogę aż policzysz do 5 następnie powoli opuść piętę i odpocznij. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

2. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Zginaj swoje kolano ciągnąc piętę w kierunku swoich pośladków tak daleko jak to tylko możliwe. Wyprostuj nogę i odpocznij. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

3. Usiądź na stabilnym krześle, wyprostuj kolano i utrzymuj je wyprostowane aż doliczysz do 5 następnie powoli zginaj kolano tak mocno jak to jest możliwe policz do pięciu, rozluźnij mięśnie i odpocznij. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

 

4. Odwodzenie: Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Powoli ślizgaj nogi na zewnątrz do boku i z powrotem. Pamiętaj o utrzymywaniu stóp na zewnątrz. Powtórz 10 razy.

 

5. Podczas leżenia na plecach zginaj stopę grzbietowo i podeszwowo. Powtórz 10 razy.

 

6. Leżąc na plecach napinaj mięśnie uda i wciskaj wyprostowane kolano w podłoże utrzymuj napięcie mięśni aż policzysz do pięciu. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

 

7. Leżąc na plecach z wyprostowanymi nogami napnij mocno pośladki policz do pięciu następnie rozluźnij mięśnie i odpocznij. Powtórz ćwiczenie 10 razy.